Porova juha

porova juha

Porova juha spada med lažje juhe, v katerih je lahko por v kolobarjih oziroma prstanih, ali pa je mlet s paličnim mešalnikom (za kremno juho). Večina ljubiteljev vztraja, da mora imeti porova juha cele porove obročke – nenazadnje je tako kot okus pomemben tudi videz jedi. Por ima sicer blag čebulni okus, zaradi česar je izjemno okusen pražen na maslu, vendar v juho vedno dodamo tudi čebulo ali šalotko.

Pozabiti ne smemo niti na začimbe, na primer origano, lovor ali timijan. Da je juha polnejšega okusa, se poleg pora in čebule najprej popražita še česen ter nastrgan korenček, kar da juhi nekoliko slajši okus.

Kadar porova juha ni zgolj topel uvod k obilnejšim jedem, lahko namesto masla najprej uporabimo slanino – v tem primeru v nadaljevanju ni nujno, da por zalijemo s kokošjo ali zelenjavno jušno osnovo, prav tako pa lahko porovo juho izboljšamo s koščki belega piščančjega mesa (kar je še zlasti priljubljeno v azijski kuhinji). Pri nas sicer večina pripravlja porovo juho s krompirjem ali rižem, kar je še zlasti dobrodošlo, kadar se odločimo za kremno juho, sicer pa je možno za poseben okus dodati tudi ajdovo kašo. [wp_ad_camp_1]

Porovo juho lahko postrežemo z na oljčnem olju popečenimi kruhki, ki jih lahko tudi rahlo posujemo z ribanim parmezanom.

In zakaj je porova juha tako priljubljena? Je lahka, njena priprava je enostavna, por pa ima marsikdo na vrtu tudi v tistih hladnejših mesecih, ko narava pri nas ne obrodi več. In takrat ne pride parv zgolj topla juhica, temveč je pomembno tudi dejstvo, da vsebuje por veliko vitamina B6, folatov, vitamina K, vitamina C in železa.

Komentiraj